Cu Drăgușin titular, Tottenham își asigură calificarea în Europa League. Nota primită de fundașul român

Tottenham va juca în sezonul viitor în Europa League
Tottenham va juca în sezonul viitor în Europa LeagueProfimedia
Tottenham Hotspur și-a asigurat un loc în faza grupelor UEFA Europa League din sezonul viitor, cu o victorie cu 3-0 în fața retrogradatei Sheffield United, pe Bramall Lane, înfrângerea lăsându-i pe Blades fără victorie în cele 14 meciuri din Premier League din acest an (E3, Î11).

Cu revenirea imediată în Championship confirmată luna trecută, Sheffield United i-a primit pe Spurs în South Yorkshire doar cu mândria în joc, iar Blades au fost cei care au avut prima ocazie a meciului, Ben Brereton Díaz nereușind să-și regleze tirul.

Tottenham s-a chinuit să se impună cu adevărat în meci, întâmpinând adesea probleme la atacurile gazdelor spre poarta lui Guglielmo Vicario.

Dar exact când îngrijorarea începea să-și facă loc printre fani, Spurs a preluat conducerea, după ce a surprins gazdele pe contraatac, Heung-Min Son i-a pasat mingea lui Dejan Kulusevski, care a șutat pe lângă Wesley Foderingham și a trimis mingea pe lângă acesta.

Kulusevski a deschis scorul pentru Spurs
Kulusevski a deschis scorul pentru SpursProfimedia

Spurs a părut să se trezească după ce a preluat conducerea și a început să pună presiune pe gazde, fiind aproape de a-și dubla avantajul prin șutul de la 25 de metri al lui Pedro Porro, care a forțat o paradă extraordinară a lui Foderingham.

Prima repriză a părut să stagneze spre pauză, niciuna dintre cele două echipe nu a dat dovadă de prea multă energie pentru a forța golul, dar acest lucru s-a schimbat după pauză, când Spurs a forțat din greu pentru a-și dubla avantajul.

În cele din urmă, apărarea lui United a cedat, Brennan Johnson a recuperat după o paradă a lui Foderingham, atacantul fiind apoi suficient de calm pentru a-i pasa lui Porro, care a trimis mingea în poartă pentru a dubla avantajul echipei sale.

Porro își sărbătorește golul
Porro își sărbătorește golulProfimedia

Kulusevski a adăugat în curând al doilea gol al său și al treilea gol al lui Spurs, când James Maddison a pasat în careu, înainte ca atacantul suedez să lovească din prima pe lângă un Foderingham neajutorat.

În cele din urmă, Spurs a obținut rezultatul de care avea nevoie și și-a adjudecat locul cinci cu o victorie convingătoare. Între timp, Sheffield United se întoarce în Championship după o altă zi dezamăgitoare de PL pentru echipă.

La oaspeți, Radu Drăgușin a fost integralis și a primit nota 7 din partea Flashscore

Flashscore Omul meciului: Dejan Kulusevski (Tottenham Hotspur)